Przepis na… udany związek

Budowanie udanego związku jest procesem. Jest procesem, który trwa i można się pokusić o stwierdzenie, że nigdy się nie kończy.
To nie znaczy, że można wypracować życie pozbawione konfliktów. Konflikt jest wpisany w każdy związek. Natomiast ważna jest jakość rozwiązywania konfliktu, ważna jest jakość komunikacji, która umożliwia porozumienie, bez zamykania się w swoim świecie. Ważna jest jakość relacji i to co możemy sobie dać wzajemnie.
Dobra komunikacja drogą do dobrej relacji
Czasem partnerzy mnożą domysły w zakresie intencji drugiej strony, w zakresie interpretowania jej zachowań jako wymierzonych przeciwko sobie. Trudno dojść do porozumienia gdy komunikat wygląda: „bo Ty zawsze…, bo Ty nigdy…”. Trudno dojść do porozumienia w języku wzajemnego obwiniania i pretensji, generalizując i przypisując złe intencje partnerowi. Warto komunikować się wprost. Mówić wprost o swoich potrzebach, swoich emocjach, oczekiwaniach. Warto przekaz konstruować z własnej perspektywy „ja czuję…, ja myślę…., ja oczekuję….”. Istnieje wtedy większa szansa na bycie zrozumianym przez partnera ponieważ nie czuje się on atakowany.
Pozytywne uczucia filarem miłości i przyjaźni
Ważne dla związku są pozytywne uczucia, pozytywne wspomnienia. Jeśli partnerzy odczuwają do siebie wzajemną sympatię i pielęgnują to uczucie, istnieje o wiele większa szansa na pomyślne rozwiązanie konfliktu. Jeśli partnerzy potrafią wspólną historię pokazać w dobrym świetle, zobaczyć dobre strony własnego funkcjonowania w przeszłości, może ich spotkać równie pozytywna przyszłość. Pozytywne uczucia są kruche należy więc o nie dbać szczególnie, bowiem są one filarem małżeńskiej przyjaźni i miłości. Jeśli pozytywne uczucia istniały, ale gdzieś się zagubiły w ferworze codziennych spraw, można je odnaleźć. Można także na nowo nabrać nawyku pozytywnego postrzegania partnera, dostrzegania jego pozytywnych stron.
Poznanie partnera warunkiem długotrwałej miłości
Podstawą dobrej relacji jest zainteresowanie życiem partnera. Zainteresowanie jego pracą, jego hobby, jego troskami i tym co daje mu radość, tym co stresuje. Ważna jest wiedza o tym czego partner potrzebuje, co lubi, co mu sprawia przyjemność, co przysparza mu smutków. Zainteresowania, postawy, poglądy ulegają ewolucji dlatego też jest istotne by aktualizować je zgodnie z tempem zmian partnera. Trudno kogoś, kogo się nie zna darzyć długotrwałym uczuciem, darzyć miłością. Znajomość partnera, wiedza o tym jakim jest człowiekiem, przyzwolenie na zmianę sprawia, że lepiej sobie radzimy z metamorfozami partnera. Taka wiedza o ukochanej osobie pozwala na przetrwanie kryzysów. Im więcej wiemy na temat życia wewnętrznego partnera, jego świata, jego potrzeb tym bardziej satysfakcjonujący jest nasz związek.
Wzajemne zrozumienie
Po okresie zakochania, pierwszej fascynacji nadchodzi inny czas dla pary. Czas, w którym oprócz motyli w brzuchu, pojawiają się również emocje niewygodne. Jest to stan naturalny. Może być on równie satysfakcjonujący jak czas zakochania. Ważne by w tym czasie pracować nad związkiem, nad wspólnym życiem. Ważne by dostrzegać zalety partnera, starać się go rozumieć. Wzajemne zrozumienie, chęć współdziałania w różnych obszarach życia, przy jednoczesnym zachowaniu własnej przestrzeni (w postaci zainteresowań, przyjaciół, uprawiania sportu itp.) pozwala na dobre, wspólne życie. Wzajemne zrozumienie pozwala określić, na czym nam jako parze szczególnie zależy, co dla nas jest warte zachodu, co jest szczególnie istotne.
Kiedy skorzystać z terapii par
Czasem w zawirowaniach dnia codziennego, w nadmiarze obowiązków partnerzy gubią to co dla nich jest cenne. Czasem nie potrafią sami tego odnaleźć. Warto wtedy skorzystać z pomocy. Zadaniem terapeuty w procesie terapii jest poznać świat osób zgłaszających się po pomoc by efektywniej pomagać, by zobaczyć na czym polega trudność, by zobaczyć sedno konfliktu. Ważna jest elastyczność terapeuty, elastyczność w procesie terapii, która umożliwi poznanie perspektyw każdej ze stron. Natomiast naturalne zaciekawienie historią partnerów pozwala na poznanie kontekstu każdego z partnerów, jego perspektywę, jego świat. Uwzględnienie wielości perspektyw sprzyja chęci współpracy. Współpraca uczestników dialogu jest istotna bowiem wpływa na jakość zamiany i możliwości jej dokonania. Jeśli nie ma miłości, nici porozumienia - terapeuta jej nie stworzy, jeśli jednak jest to pomoże ją odnaleźć i cieszyć się sobą na nowo.
Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem
Opinie pacjentów:
wsparcie, które rozpoczyna zmianę
Umów się na konsultację
Nie czekaj! Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia.
