Aktywność fizyczna

Neurocoś, czyli krótko o tym, co dzieje się w mózgu
W naszym mózgu znajduje się ogromna liczba komórek nerwowych (neuronów). Łączą się one poprzez połączenia zwane synapsami, które są tak naprawdę mikroskopijnymi przerwami między komórkami. W tych wolnych przestrzeniach znajdują się neurotransmitery (neuroprzekaźniki, neuromodulatory) – związki chemiczne, od których w dużej mierze zależy nasz stan psychiczny. Można je sobie wyobrazić jako malutkie pyłeczki przemieszczające się między dwiema komórkami nerwowymi. Ich zadanie polega na przekazywaniu informacji (sygnału) z jednego neuronu do drugiego. Przykładowe neuroprzekaźniki to:
- serotonina – reguluje sen i apetyt, wpływa na nastrój, zachowania impulsywne,
- noradrenalina – powoduje pobudzenie organizmu, poprawia nastrój,
- GABA – obniża stany lękowe, zmniejsza napięcie mięśni,
- acetylocholina – reguluje procesy związane z uczeniem się i pamięcią, obniża ciśnienie krwi.
Na odczuwanie przez nas zadowolenia wpływają (oprócz neurotransmiterów) także endorfiny. Są to hormony (tzw. hormony szczęścia), które zmniejszają odczuwanie bólu, a zwiększają uczucie przyjemności i sprawiają, że jesteśmy w dobrym nastroju. Wydzielanie endorfin mogą powodować między innymi: przebywanie na Słońcu, śmianie się, wysiłek fizyczny, niektóre substancje, np. czekolada czy chili.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – KORZYŚCI BIOCHEMICZNE
Dłuższa aktywność fizyczna (powyżej ok. 60 min) powoduje wydzielanie endorfin, choć także i krótsze ćwiczenia mogą wywołać pojawienie się hormonów szczęścia. Czasem zdarza się jednak, że po treningu zamiast poprawy nastroju i lepszego samopoczucia czujemy się gorzej, jesteśmy zniechęceni. Najczęściej jest to związane z niekorzystnymi warunkami, w których ćwiczyliśmy, np. ciasna, duszna, ciemna sala czy nieoświetlona ulica w mało przyjaznej okolicy. Wtedy koncentrujemy się właśnie na tych niesprzyjających warunkach i „przetrwaniu” w nich albo ich zmianie, np. włączeniu latarki czy dobiegnięciu do większej ulicy.
Ruch powoduje także chwilowe podwyższenie poziomu serotoniny, co również wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i sprawia, że odczuwamy zadowolenie i szczęście. Oprócz tego, serotonina wraz z melatoniną odpowiadają za regulację cyklu sen-czuwanie. Zatem aktywność fizyczna pomaga nam również w zachowaniu prawidłowego rytmu dobowego i może poprawiać jakość naszego snu.
Jeśli dodatkowo mamy możliwość uprawiania aktywności na wolnym powietrzu, dotleniamy cały organizm, co pozytywnie wpływa także na nasz mózg. Światło słoneczne uczestniczy również w produkcji (syntezie skórnej) witaminy D3, której niedobór może powodować u nas m. in. ciągłe zmęczenie i brak energii.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – KORZYŚCI FIZYCZNE I SPOŁECZNE
Niemal każdy rodzaj aktywności fizycznej ma korzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Usprawnia układ krwionośny i wzmacnia system odpornościowy, dzięki czemu rzadziej chorujemy. Wzmacniają się także nasze mięśnie, poprawia się nasza kondycja i ogólna sprawność fizyczna. Nasz mózg również wtedy ćwiczy. Ucząc się nowych ruchów, np. w tańcu czy sztukach walki, tworzymy nowe połączenia między komórkami nerwowymi. W ten sposób uelastyczniamy nasz mózg i usprawniamy naszą koordynację ruchową.
Jeśli ćwiczymy sami, to podczas aktywności zyskujemy czas tylko dla siebie. Możemy go wykorzystać na myślenie o nurtujących nas sprawach lub wręcz przeciwnie skupiać się na zupełnie innych rzeczach. Jeśli natomiast trenujemy w grupie, mamy możliwość poznawania nowych ludzi i zawierania znajomości z osobami, które mają choćby częściowo podobne do nas zainteresowania. Budowanie relacji międzyludzkich również znacząco wpływa na poziom naszej satysfakcji z życia, ponieważ wszyscy potrzebujemy kontaktów z drugim człowiekiem. Dobrą formą pielęgnowania relacji rodzinnych (i nie tylko) mogą być np. wspólne, regularne spacery.
Aktywność fizyczna może także stać się naszą pasją, która wprowadzi w nasze życie wiele radości i poczucie spełnienia.
CZY JEDNORAZOWA AKTYWNOŚĆ MA SENS?
Można mieć wątpliwości, czy jednorazowe podjęcie aktywności fizycznej, ma jakikolwiek sens. Jednak warto pamiętać, że zawsze musi być ten pierwszy raz, a każda forma ruchu jest dla nas korzystna, jeśli tylko dostosujemy ją do naszego dotychczasowego poziomu aktywności (jeśli nie ruszaliśmy się zbytnio do tej pory, najbezpieczniej jest wybrać spacerowanie czy spokojną jazdę na rowerze, aby nie przeforsować organizmu). Może mamy do pracy bardzo dobrą ścieżkę rowerową? A może, idąc na dalszy przystanek autobusowy przechodzimy przez ładny park? Nawet jeśli nie planujemy podejmowania regularnej aktywności fizycznej, warto wykorzystać ten dzień i wyjść choćby na krótki spacer.
Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem
Opinie pacjentów:
wsparcie, które rozpoczyna zmianę
Umów się na konsultację
Nie czekaj! Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia.
